Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nowy Statut UJ

Nowy Statut UJ

Nowy Statut UJ obowiązuje od 1 października 2019 r. i został uchwalony na posiedzeniu Senatu w dniu 29 maja 2019 r. Uchwałą nr 37/V/2019r.

Z pełnym tekstem Statutu można zapoznać się tutaj.

Jedną z konsekwencji wprowadzenia w życie tzw. Ustawy 2.0 była zmiana Statutu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aktywny udział w tym procesie wziął również ZNP w UJ, który przedstawił władzom Uniwersytetu bardzo konkretne propozycje nowych rozwiązań.

Wśród nich za najważniejsze uznać należy te, które zwiększyły zakres partycypacji we władzach wszystkich członków wspólnoty akademickiej, ze szczególnym uwzględnieniem pracowników nie będących nauczycielami akademickimi. I tak, nowy Statut przyznaje prawo dowolnym trzydziestu pracownikom Uniwersytetu do tego, żeby mogli wprowadzić własny punkt pod obrady Senatu. Może to być pytanie, projekt uchwały, petycja czy jakakolwiek inna prośba czy postulat skierowany do najwyższego organu władzy uniwersyteckiej.

Udało się również odrzucić zapis Statutu, którego celem było zwiększenie minimalnej liczby zatrudnionych naukowców w instytutach. Wiele jednostek uniwersyteckich to wysoko wyspecjalizowane placówki, w których kryterium ilościowe nie przekłada się na efektywność funkcjonowania, efektem wprowadzenia takiego rozwiązania byłaby likwidacja wysoko cenionych zespołów badawczych i dydaktycznych.

Staraniem przedstawicieli związków zawodowych w Uniwersytecie powołany zostanie Rzecznik Praw i Wartości Akademickich, uniwersytecki Ombudsman, którego zadaniem będzie pomaganie pracownikom, doktorantom i studentom Uniwersytetu w polubownym rozwiązywaniu konfliktów. Ponadto rzecznik akademicki będzie miał prawo podjąć się wspierania i reprezentowania pracownika, doktoranta lub studenta w sporze toczonym z jego udziałem lub w jego sprawie.

Niestety, należy zwrócić uwagę na to, że nowy Statut Uniwersytetu Jagiellońskiego pod pewnymi względami jest krokiem wstecz w stosunku do tradycyjnych wartości na których oparty jest europejski uniwersytet: demokracji, samorządności i autonomii. Należy szczególnie krytycznie podkreślić te zapisy Statutu, które zostały wprowadzone niezależnie od Ustawy 2.0, a które bezprecedensowo ograniczyły kolegialność i samorządność instytutów i wydziałów uniwersyteckich.

Na koniec chcemy podkreślić z satysfakcją, że proces zmiany Statutu przebiegał w ścisłej współpracy pomiędzy trzema związkami zawodowymi, dzięki czemu udało się wypracować w wielu kwestiach wspólne stanowisko, a przez to zwiększyć skuteczność negocjacyjną.