Pikieta szkolnictwa wyższego i nauki - 1 września 2023 r.

1 września 2023 r. o godzinie 12:00 Związek Nauczycielstwa Polskiego organizuje przed budynkiem Ministerstwa Edukacji i Nauki pikietę.

Jako związek będziemy protestować, bo domagamy się podwyżek, rozwiązania problemów systemowych oraz zwiększenia nakładów finansowych na ten sektor (więcej informacji na stronie internetowej ZNP).

Informujemy, iż będzie zorganizowany darmowy przejazd autokarami z Krakowa do Warszawy – wyjazd ok. godz. 6.00, powrót zaraz po zakończeniu pikiety. W drodze powrotnej zamówiony jest obiad dla uczestników pikiety.

Chętnych do wyjazdu prosimy o zgłoszenia telefoniczne do sekretariatu Związku (12 423 04 16, 12 663 32 87, 12 663 11 09) lub mailowe (znp@uj.edu.pl) do piątku 18 sierpnia.

Prosimy o podanie imienia, nazwiska i kontaktowego nr telefonu oraz daty urodzenia (uczestnicy wyjazdu będą ubezpieczeni).

Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich, nie tylko członków naszego związku, lecz także osoby niezrzeszone, emerytów i całe rodziny. Zwracamy się z prośbą o przekazanie informacji swoim koleżankom i kolegom – wyjazd jest dla wszystkich chętnych.

Poniżej informacje z RSzWiN ZNP, który wyjaśniają DLACZEGO WARTO uczestniczyć w pikiecie:

„My, jako szkolnictwo wyższe też weźmiemy udział w tej pikiecie, w obronie godnych warunków pracy na polskich uczelniach i w placówkach badawczych.

Dlaczego my? Bo:

- Mamy rekordowo wysoką inflację i rekordowo niskie pensje.

- Kształcimy kadry, które przyczyniają się do rozwoju kraju, tymczasem uczelniom grozi zapaść kadrowa, bo niskie wynagrodzenia (5 zł powyżej minimalnej krajowej) nie przyciągają młodych zdolnych ludzi do pracy w zawodzie naukowca.

- Zależy nam na naszych studentach i studentkach wiemy, że edukacja jest najważniejsza, bo dzięki niej zmienia się świat.

Domagamy się:

• zwiększenia wynagrodzenia pracowników szkolnictwa wyższego i nauki co najmniej o 20% w 2023 roku
  • gwarancji wynagrodzenia profesora na poziomie dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej
  • ustawowego powiązania wynagrodzeń zasadniczych pracowników niebędących nauczycielami akademickimi z wynagrodzeniami zasadniczymi nauczycieli akademickich
  • zwiększenia nakładów finansowych na szkolnictwo wyższe od 2023 roku."