Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

"Wyznania starego profesora"

"Wyznania starego profesora"

Zachęcamy do zapoznania się z opinią prof. dr hab. Adama Pronia z Politechniki Warszawskiej na temat prowadzonej przez władze polityki „głodzenia naukowców” oraz o wynaturzeniach i negatywnych zmianach ministra Czarnka, która ukazała się w tygodniku „Przegląd” nr 42 (16-22.10.2023 r.).

Profesor podkreśla, że na przestrzeni ostatnich 50 lat władze naukowców częściej dręczyły niż wspierały, ale dzisiejsza władza prowadzi politykę głodzenia naukowców poprzez realny spadek wartości ich pensji, jak i drastyczne zmniejszenie możliwości uzyskania subwencji na badania podstawowe.

Jego zdaniem z perspektywy wspierania badań podstawowych w Polsce, jednym z najbardziej udanych przedsięwzięć było utworzenie w Krakowie Narodowego Centrum Nauki, którego likwidację zapowiedział minister Czarnek po wygranych wyborach. Na razie jednak postanowił ta instytucję zagłodzić – najbardziej ucierpiały na tym badania podstawowe w dziedzinie matematyki. Jest to tym bardziej zadziwiające, że ze wszystkich dziedzin polska matematyka jest najbardziej ceniona na świecie!

Do powolnego upadku nauk podstawowych doprowadziła zdaniem Profesora również niewłaściwa polityka publikacyjna ministerstwa. Pracując w zespole ministerialnym z ministra Gowina doszedł do wniosku, że stosowanie „punktów ministerialnych” jako podstawy oceny osiągnięć naukowych prowadzi do wynaturzeń i z gruntu rzeczy jest pomysłem szkodliwym.

Profesor zwraca jeszcze uwagę na jakość publikowanych prac i badań – przez wiele lat na rynku dominowały oficyny wydawnicze, które rzetelnie sprawdzały artykuły przed drukiem, ale nieco ponad 20 lat temu powstała nowa oficyna MDPI, w której za pieniądze można opublikować wszystko – nierzetelne wyniki, absurdalne tezy itd., których czas publikacji nie pozwala na korektę językową czy merytoryczne sprawdzenie treści.  

A to właśnie MEiN po rządami ministra Czarnka najwięcej punktów przyznało czasopismom wydawanym przez MDPI, co skwapliwie wykorzystali naukowcy o małych lub umiarkowanych osiągnięciach. Tym samym w 2022 r. został pobity rekord publikacji – 48 tys. artykułów naukowych, z czego aż 35% w MDPI. Dla porównania w krajach z wysoką rangą nauki jest to odsetek 5-6% (np. Szwajcaria czy USA).

Zdaniem Profesora przywrócenie normalności w nauce polskiej wymagać będzie kilkunastu lat zmian i zwiększania dofinansowania.

Wyznania starego profesora strona 1

Wyznania starego profesora strona 2

Wyznania starego profesora strona 3