Nowe Ministerstwo

MEiN od 1 stycznia 2024 r. będzie podzielone na Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Znamy skład kierownictwa Ministerstwa - na jego czele stanie Dariusz Wieczorek, a profesorowie: Maciej Gdula, Marek Gzik i Andrzej Szeptycki będą wiceministrami nauki i szkolnictwa wyższego w randze sekretarzy stanu.

Znany jest już skład kierownictwa nowego Ministerstwa - na jego czele stanie Dariusz Wieczorek, a profesorowie: Maciej Gdula, Marek Gzik i Andrzej Szeptycki będą wiceministrami nauki i szkolnictwa wyższego w randze sekretarzy stanu.

Utworzenie odrębnego ministerstwa zajmującego się sprawami szkolnictwa wyższego jest realizacją postulatu KRASP, który 27 października spelował o "utworzenie silnego, odrębnego ministerstwa odpowiedzialnego za naukę i szkolnictwo wyższe, wyposażonego w narzędzia finansowe do rozwijania badań naukowych i wdrażania ich wyników do gospodarki”.

O utworzenie dwóch odrębnych ministerstw: nauki i szkolnictwa wyższego oraz edukacji w miejsce istniejącego Ministerstwa Edukacji i Nauki apelowali również prezes Polskiej Akademii Nauk, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz prezes ZNP.