Odliczenie składek związkowych od dochodu

Od nowego roku został podwyższony limit odliczeń składek członkowskich od dochodu do 840 zł (składki za 2023 r.)

Składka członkowska opłacona w 2023 roku na rzecz Związku Nauczycielstwa Polskiego w Uniwersytecie Jagiellońskim, może być odliczona od dochodu w zeznaniu podatkowym. Od nowego roku został podwyższony limit odliczeń składek członkowskich -kwota wzrosła z 500 zł w 2023 r. do 840 zł w 2024 r. (składki za 2023 r.).

Odliczenie możliwe jest w przypadku podatników opodatkowanych według skali podatkowej (PIT 37, PIT 36) oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (PIT 28). Z ulgi nie można korzystać odliczając ją od podatku liniowego. Jeśli podatnik będzie łączył opodatkowanie liniowe z innym rodzajem tj, PIT 36L z PIT 37, PIT 28 lub PIT 36, to dopuszczalne jest skorzystanie z odliczenia - opodatkowanie poprzez PIT 36L nie wyklucza zastosowania go w ramach pozostałych źródeł przychodów.

Warunki ulgi dotyczącej składki na związki zawodowe:

1. Odliczenie dopuszczalne jest w przypadku przekazania wpłaty w każdej wartości, tzn. również niższej niż limit ustawowy 840 zł.
  2. Limit 840 zł powoduje, że składki wyższe nie są już odliczane, a podatnik w deklaracji wpisuje ich maksymalny limit, tj. 840 zł.
  3. Ulga dotyczy wyłącznie osób będących na moment dokonania wpłaty - członkiem związku zawodowego.
  4. Odliczyć można składki zapłacone w 2023 roku (metoda kasowa).

Jeżeli składka związkowa jest potrącana przez kwesturę Uczelni to jej kwota będzie wykazana w informacji PIT 11 (pozycja 123).

Jeżeli członek sam opłaca składkę w gotówce w siedzibie Związku lub przelewem musi samemu uwzględnić ją w odpowiednim PIT. Odliczyć można składki zapłacone w 2023 roku, decyduje data dokonania przelewu / dokonania wpłaty w gotówce w siedzibie Związku. Aby korzystać z odliczenia należy posiadać dowód wpłaty składki członkowskiej uzyskany z Sekretariatu ZNP w UJ. Dotyczy to także składek emerytów.

plakat obniż swój podatek