NIEnauczyciele, NIEnaukowcy NIEwidzialni pracownicy szkół wyższych i nauki

Zapraszamy na kolejną debatę o tym razem dotyczącą sytuacji pracowników niebędących nauczycielami akademickimi i pracownikami naukowymi. Debata odbędzie się w środę, 20 marca o godz. 17.00 zarówno stacjonarnie jak i on-line.

W imieniu Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego i kol. Anety Trojanowskiej (Wiceprezesa Rady) zapraszamy serdecznie na kolejną debatę poświęconą kondycji szkolnictwa wyższego i nauki, tym razem dotyczącą sytuacji pracowników niebędących nauczycielami akademickimi i pracownikami naukowymi. Debata odbędzie się stacjonarnie w środę, 20 marca o godz. 17.00  w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, ul. Bankowa 5, sala L.

plakat debata NIEwidzialni

W dyskusji, którą będzie prowadziła wiceprezes Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP Aneta Trojanowska, udział wezmą:

Aleksandra Bielawska – Pohl, adiunkt, Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN, Wrocław
Aniela Grajoszek, specjalista-zootechnik, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Mateusz Przygoda, główny specjalista ds. rekrutacji, Politechnika Wrocławska
Michał Tomaszek, kustosz biblioteczny, Uniwersytet Śląski

O czym będzie ta debata?

Artykuł 112 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce mówi, że pracownikami uczelni są nauczyciele akademiccy oraz pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi. W placówkach badawczych pracują pracownicy naukowi i nienaukowi. I choć stanowią istotną część wspólnoty, to nie każdy wie, kim naprawdę są. Dlaczego używa się tych wykluczających określeń, stawiających ich już na wstępie w gorszej pozycji? Dlaczego tylko czasem wspomina się o nich nazywając ich „administracją”. Czy bibliotekarz, pracownik techniczny, informatyk, pracownik wydawnictwa utożsamia się z tą nazwą? A sami pracownicy administracyjni? Czy oni wszyscy są w ogóle potrzebni, a jeśli tak, to dlaczego mają tak skandalicznie niskie wynagrodzenia? Co można zrobić, aby ich wyciągnąć z niebytu i przywrócić im poczucie własnej wartości? Na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedzi podczas debaty.

Wydarzenie będzie transmitowane na Kanale YouTube RSzWiN ZNP:

i na Facebooku RSzWiN ZNP:

Organizatorzy będą zaszczyceni, jeśli zechcecie dołączyć choćby on-line.