Żegnamy prof. dr hab. Hieronima Kubiaka

Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci w dniu 22 kwietnia 2024 r. naszego Kolegi, wieloletniego członka ZNP w UJ prof. dr hab. Hieronima Kubiaka.

Był emerytowanym profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, wybitnym socjologiem, długoletnim pracownikiem naukowo-dydaktycznym Instytutu Socjologii UJ.

Znawca problematyki socjologii religii, socjologii kultury, teorii procesów narodotwórczych, specjalizujący się również w wspólnotach etnicznych, migracjach międzynarodowych oraz socjologii władzy i polityki. Był czynnym działaczem lewicy, członkiem-założycielem i wieloletnim prezesem Stowarzyszenia "Kuźnica".

Twórca i redaktor naczelny "Przeglądu Polonijnego" oraz serii wydawniczych: Biblioteki Polonijnej PAN i Prac Polonijnych (seria wydawnicza Uniwersytetu Jagiellońskiego i PWN).

Za swoje książki, działalność dydaktyczno-wychowawczą i społeczną oraz organizatorską w szkolnictwie wyższym był wielokrotnie wyróżniony nagrodami indywidualnymi i zbiorowymi m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2002 r.) oraz indywidualną nagrodą Prezesa Rady Ministrów RP za wybitny dorobek naukowy (2005 r.).

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w piątek 26 kwietnia 2024 roku o godz. 13.00 w sali pożegnań na cmentarzu Rakowickim,
po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego do alei Zasłużonych.